Yamaha MT-09: τεχνικά χαρακτηριστικά και σύγκριση

Yamaha MT-09 (naked, από το 2024): κινητήρας 890 cc, 87,5 kW / 119 PS, 193 kg (υγρό βάρος), ύψος σέλας 825 mm. Δίπλωμα: Μόνο A.

Γράφεται και ως: Yamaha MT09, Yamaha MT 09

Yamaha MT-09: σύγκριση με οποιοδήποτε μοντέλο

Yamaha MT-09από το 2024 · 890 cc · 88 kW

Πληκτρολογήστε μάρκα ή μοντέλο. Ο πίνακας ανοίγει μόλις επιλέξετε το δεύτερο μοντέλο.

Γενιές

4η γενιά (από το 2024)

Έτηαπό το 2024
ΤύποςNaked
ΔίπλωμαΜόνο A
Κινητήρας890 cc, 3 κύλ.
Ισχύς87,5 kW / 119 PS
Ροπή93 Nm στις 7000 σ.α.λ.
Βάρος193 kg (υγρό βάρος)
Ύψος σέλας825 mm
Διαδρομή ανάρτησηςεμπρός 130 mm, πίσω 117 mm
Μέγιστο φορτίο168 kg (αναβάτης, συνεπιβάτης, αποσκευές)
ABSABS
Μετάδοση / κιβώτιοαλυσίδα, χειροκίνητο
Ρεζερβουάρ14 l
Κατανάλωση5,5 l/100 km
Αυτονομία με ένα ρεζερβουάρ220 km
Τιμή καινούργιου (επίσημος τιμοκατάλογος Γερμανίας)11.219 € - 11.519 €
Τιμή μεταχειρισμένου (εκτίμηση)8.900 € - 10.100 €

3η γενιά (RN69) (2021-2023)

Έτη2021-2023
ΤύποςNaked
ΔίπλωμαΜόνο A
Κινητήρας890 cc, 3 κύλ.
Ισχύς87 kW / 118 PS
Ροπή93 Nm στις 7000 σ.α.λ.
Βάρος189 kg (υγρό βάρος)
Ύψος σέλας825 mm
Μέγιστο φορτίοχωρίς στοιχεία
ABSABS
Μετάδοση / κιβώτιοαλυσίδα, χειροκίνητο
Ρεζερβουάρ14 l
Κατανάλωση5,4 l/100 km
Αυτονομία με ένα ρεζερβουάρ230 km
Τιμή μεταχειρισμένου (εκτίμηση)7.700 € - 8.500 €

2η γενιά (RN43) (2017-2020)

Έτη2017-2020
ΤύποςNaked
ΔίπλωμαΜόνο A
Κινητήρας847 cc, 3 κύλ.
Ισχύς84,6 kW / 115 PS
Ροπή87,5 Nm στις 8500 σ.α.λ.
Βάρος193 kg (υγρό βάρος)
Ύψος σέλας820 mm
Μέγιστο φορτίοχωρίς στοιχεία
ABSABS
Μετάδοση / κιβώτιοαλυσίδα, χειροκίνητο
Ρεζερβουάρ14 l
Κατανάλωση5,3 l/100 km
Αυτονομία με ένα ρεζερβουάρ230 km
Τιμή μεταχειρισμένου (εκτίμηση)6.100 € - 7.100 €

1η γενιά (RN29) (2013-2016)

Έτη2013-2016
ΤύποςNaked
ΔίπλωμαΜόνο A
Κινητήρας847 cc, 3 κύλ.
Ισχύς84,6 kW / 115 PS
Βάρος188 kg (υγρό βάρος)
Ύψος σέλας815 mm
Διαδρομή ανάρτησηςεμπρός 137 mm, πίσω 130 mm
Μέγιστο φορτίοχωρίς στοιχεία
ABSABS προαιρετικά
Μετάδοση / κιβώτιοαλυσίδα, χειροκίνητο
Ρεζερβουάρ14 l
Κατανάλωση5,5 l/100 km
Αυτονομία με ένα ρεζερβουάρ220 km
Τιμή μεταχειρισμένου (εκτίμηση)4.900 € - 5.800 €

Σελίδα μοντέλου (κατασκευαστής)Ιστότοπος κατασκευαστήΑναζήτηση στο Google

Κοινοποίηση μοντέλου: Facebook X WhatsApp

Γιατί αξίζει

  • Κινητήρας με πραγματικό χαρακτήρα
  • Σύγχρονα ηλεκτρονικά
  • Τεράστια γκάμα αξεσουάρ

Τι να προσέξετε

  • Απότομο γκάζι στις χαμηλές ταχύτητες
  • Λίγη προστασία από τον αέρα
  • Συχνός στόχος κλοπής

Τι να ελέγξετε σε μεταχειρισμένο

Σύγκριση με ανταγωνιστές

Παρόμοια μοντέλα

Συχνές ερωτήσεις

Είναι το μοντέλο Yamaha MT-09 συμβατό με δίπλωμα A2;

Όχι: τα 87,5 kW ξεπερνούν τα 70 kW, οπότε δεν μπορεί να περιοριστεί για το A2. Χρειάζεται δίπλωμα κατηγορίας A.

Ποιο είναι το ύψος σέλας του μοντέλου Yamaha MT-09;

825 mm. Το αν πατάτε στο έδαφος εξαρτάται και από το πλάτος της σέλας: το εργαλείο αναζήτησης το εκτιμά από το ύψος σας και το εσωτερικό μήκος ποδιού σας.

Πόσο ζυγίζει το μοντέλο Yamaha MT-09;

193 kg (υγρό βάρος).

Τι κατανάλωση και αυτονομία έχει το μοντέλο Yamaha MT-09;

Περίπου 5,5 l/100 km. Με ρεζερβουάρ 14 l αυτό σημαίνει περίπου 220 km πριν ανάψει η ένδειξη ρεζέρβας.

Όλα τα μοντέλα Yamaha

Αναφορά λάθους

Yamaha MT-09 (από το 2024)

Τι είναι λάθος;

Στέλνουμε μόνο ό,τι γράψετε εδώ και το όνομα του μοντέλου.

Στοιχεία από κατασκευαστές και δοκιμές. Οι τιμές είναι εκτιμήσεις. Ελέγξτε το συγκεκριμένο όχημα πριν το αγοράσετε.