Yamaha MT-09 SP: τεχνικά χαρακτηριστικά και σύγκριση
Yamaha MT-09 SP (naked, από το 2024): κινητήρας 890 cc, 87,5 kW / 119 PS, 194 kg (υγρό βάρος), ύψος σέλας 825 mm. Δίπλωμα: Μόνο A.
Γράφεται και ως: Yamaha MT09SP, Yamaha MT 09 SP
Yamaha MT-09 SP: σύγκριση με οποιοδήποτε μοντέλο
Πληκτρολογήστε μάρκα ή μοντέλο. Ο πίνακας ανοίγει μόλις επιλέξετε το δεύτερο μοντέλο.
Γενιές
4η γενιά SP (από το 2024)
| Έτη | από το 2024 |
|---|---|
| Τύπος | Naked |
| Δίπλωμα | Μόνο A |
| Κινητήρας | 890 cc, 3 κύλ. |
| Ισχύς | 87,5 kW / 119 PS |
| Ροπή | 93 Nm στις 7000 σ.α.λ. |
| Βάρος | 194 kg (υγρό βάρος) |
| Ύψος σέλας | 825 mm |
| Διαδρομή ανάρτησης | εμπρός 130 mm, πίσω 117 mm |
| Μέγιστο φορτίο | 167 kg (αναβάτης, συνεπιβάτης, αποσκευές) |
| ABS | ABS |
| Μετάδοση / κιβώτιο | αλυσίδα, χειροκίνητο |
| Ρεζερβουάρ | 14 l |
| Κατανάλωση | 5 l/100 km |
| Αυτονομία με ένα ρεζερβουάρ | 240 km |
| Τιμή καινούργιου (επίσημος τιμοκατάλογος Γερμανίας) | 13.519 € |
| Τιμή μεταχειρισμένου (εκτίμηση) | 10.700 € - 12.200 € |
3η γενιά SP (890 cc) (2021-2023)
| Έτη | 2021-2023 |
|---|---|
| Τύπος | Naked |
| Δίπλωμα | Μόνο A |
| Κινητήρας | 889 cc, 3 κύλ. |
| Ισχύς | 87,5 kW / 119 PS |
| Ροπή | 93 Nm στις 7000 σ.α.λ. |
| Βάρος | 189 kg (υγρό βάρος) |
| Ύψος σέλας | 825 mm |
| Μέγιστο φορτίο | χωρίς στοιχεία |
| ABS | ABS |
| Μετάδοση / κιβώτιο | αλυσίδα, χειροκίνητο |
| Ρεζερβουάρ | 14 l |
| Κατανάλωση | 5,5 l/100 km |
| Αυτονομία με ένα ρεζερβουάρ | 220 km |
| Τιμή μεταχειρισμένου (εκτίμηση) | 8.800 € - 9.700 € |
1st/2η γενιά SP (847 cc) (2018-2020)
| Έτη | 2018-2020 |
|---|---|
| Τύπος | Naked |
| Δίπλωμα | Μόνο A |
| Κινητήρας | 847 cc, 3 κύλ. |
| Ισχύς | 84,6 kW / 115 PS |
| Ροπή | 87,5 Nm στις 8500 σ.α.λ. |
| Βάρος | 193 kg (υγρό βάρος) |
| Ύψος σέλας | 820 mm |
| Μέγιστο φορτίο | χωρίς στοιχεία |
| ABS | ABS |
| Μετάδοση / κιβώτιο | αλυσίδα, χειροκίνητο |
| Ρεζερβουάρ | 14 l |
| Κατανάλωση | 5,8 l/100 km |
| Αυτονομία με ένα ρεζερβουάρ | 210 km |
| Τιμή μεταχειρισμένου (εκτίμηση) | 7.600 € - 8.500 € |
Γιατί αξίζει
- Κινητήρας με πραγματικό χαρακτήρα
- Σύγχρονα ηλεκτρονικά
- Ποιοτικές αναρτήσεις
- Δυνατά φρένα
Τι να προσέξετε
- Απότομο γκάζι στις χαμηλές ταχύτητες
- Λίγη προστασία από τον αέρα
Τι να ελέγξετε σε μεταχειρισμένο
- Ιστορικό σέρβις: σφραγίδες και τιμολόγια
- Ζημιές από πτώση: άκρα τιμονιού, μανέτες, μαρσπιέ, γδαρμένα καπάκια
- Αλυσίδα και γρανάζια: χαλαρότητα, κολλημένοι κρίκοι, μυτερά δόντια
Σύγκριση με ανταγωνιστές
Παρόμοια μοντέλα
- Yamaha MT-09 890 cc · 88 kW · σέλα 825 mm
- Kawasaki Z900 948 cc · 91 kW · σέλα 830 mm
- Yamaha MT-09 Y-AMT 890 cc · 88 kW · σέλα 825 mm
- Ducati Streetfighter V2 890 cc · 88 kW · σέλα 838 mm
- BMW F900R 895 cc · 77 kW · σέλα 815 mm
- KTM 890 Duke 889 cc · 85 kW · σέλα 820 mm
- Triumph Street Triple 765 cc · 88 kW · σέλα 826 mm
- KTM 890 Duke R 889 cc · 89 kW · σέλα 834 mm
Συχνές ερωτήσεις
Είναι το μοντέλο Yamaha MT-09 SP συμβατό με δίπλωμα A2;
Όχι: τα 87,5 kW ξεπερνούν τα 70 kW, οπότε δεν μπορεί να περιοριστεί για το A2. Χρειάζεται δίπλωμα κατηγορίας A.
Ποιο είναι το ύψος σέλας του μοντέλου Yamaha MT-09 SP;
825 mm. Το αν πατάτε στο έδαφος εξαρτάται και από το πλάτος της σέλας: το εργαλείο αναζήτησης το εκτιμά από το ύψος σας και το εσωτερικό μήκος ποδιού σας.
Πόσο ζυγίζει το μοντέλο Yamaha MT-09 SP;
194 kg (υγρό βάρος).
Τι κατανάλωση και αυτονομία έχει το μοντέλο Yamaha MT-09 SP;
Περίπου 5 l/100 km. Με ρεζερβουάρ 14 l αυτό σημαίνει περίπου 240 km πριν ανάψει η ένδειξη ρεζέρβας.
Στοιχεία από κατασκευαστές και δοκιμές. Οι τιμές είναι εκτιμήσεις. Ελέγξτε το συγκεκριμένο όχημα πριν το αγοράσετε.