Yamaha MT-125: τεχνικά χαρακτηριστικά και σύγκριση
Yamaha MT-125 (naked, από το 2023): κινητήρας 125 cc, 11 kW / 15 PS, 142 kg (υγρό βάρος), ύψος σέλας 810 mm. Δίπλωμα: A1 ή B (121).
Γράφεται και ως: Yamaha MT125, Yamaha MT 125
Yamaha MT-125: σύγκριση με οποιοδήποτε μοντέλο
Πληκτρολογήστε μάρκα ή μοντέλο. Ο πίνακας ανοίγει μόλις επιλέξετε το δεύτερο μοντέλο.
Γενιές
2η γενιά (TFT, traction control) (από το 2023)
| Έτη | από το 2023 |
|---|---|
| Τύπος | Naked |
| Δίπλωμα | A1 ή B (121) |
| Κινητήρας | 125 cc, 1 κύλ. |
| Ισχύς | 11 kW / 15 PS |
| Ροπή | 11,5 Nm στις 8000 σ.α.λ. |
| Βάρος | 142 kg (υγρό βάρος) |
| Ύψος σέλας | 810 mm |
| Διαδρομή ανάρτησης | εμπρός 130 mm, πίσω 110 mm |
| Μέγιστο φορτίο | 178 kg (αναβάτης, συνεπιβάτης, αποσκευές) |
| ABS | ABS |
| Μετάδοση / κιβώτιο | αλυσίδα, χειροκίνητο |
| Ρεζερβουάρ | 10 l |
| Κατανάλωση | 2,5 l/100 km |
| Αυτονομία με ένα ρεζερβουάρ | 350 km |
| Τιμή καινούργιου (επίσημος τιμοκατάλογος Γερμανίας) | 5.849 € |
| Τιμή μεταχειρισμένου (εκτίμηση) | 4.400 € - 5.300 € |
2η γενιά (2020-2022)
| Έτη | 2020-2022 |
|---|---|
| Τύπος | Naked |
| Δίπλωμα | A1 ή B (121) |
| Κινητήρας | 125 cc, 1 κύλ. |
| Ισχύς | 11 kW / 15 PS |
| Ροπή | 11,5 Nm στις 8000 σ.α.λ. |
| Βάρος | 142 kg (υγρό βάρος) |
| Ύψος σέλας | 810 mm |
| Διαδρομή ανάρτησης | εμπρός 130 mm, πίσω 114 mm |
| Μέγιστο φορτίο | χωρίς στοιχεία |
| ABS | ABS |
| Μετάδοση / κιβώτιο | αλυσίδα, χειροκίνητο |
| Ρεζερβουάρ | 10 l |
| Κατανάλωση | 2,5 l/100 km |
| Αυτονομία με ένα ρεζερβουάρ | 350 km |
| Τιμή μεταχειρισμένου (εκτίμηση) | 3.800 € - 4.200 € |
1η γενιά (2014-2019)
| Έτη | 2014-2019 |
|---|---|
| Τύπος | Naked |
| Δίπλωμα | A1 ή B (121) |
| Κινητήρας | 125 cc, 1 κύλ. |
| Ισχύς | 11 kW / 15 PS |
| Βάρος | 138 kg (υγρό βάρος) |
| Ύψος σέλας | 810 mm |
| Μέγιστο φορτίο | χωρίς στοιχεία |
| ABS | ABS από το 2017 |
| Μετάδοση / κιβώτιο | αλυσίδα, χειροκίνητο |
| Ρεζερβουάρ | 11,5 l |
| Κατανάλωση | 2,5 l/100 km |
| Αυτονομία με ένα ρεζερβουάρ | 400 km |
| Τιμή μεταχειρισμένου (εκτίμηση) | 3.000 € - 3.900 € |
Γιατί αξίζει
- Κινητήρας με πραγματικό χαρακτήρα
- Ευελιξία στην κίνηση της πόλης
- Σύγχρονα ηλεκτρονικά
- Χαμηλό βάρος: έως 150 kg (ξηρό έως 140 kg)
Τι να προσέξετε
- Δυσκολεύεται στις ταχύτητες του αυτοκινητόδρομου
- Συχνός στόχος κλοπής
Τι να ελέγξετε σε μεταχειρισμένο
- Ζημιές από πτώση: άκρα τιμονιού, μανέτες, μαρσπιέ, γδαρμένα καπάκια
- Αλυσίδα και γρανάζια: χαλαρότητα, κολλημένοι κρίκοι, μυτερά δόντια
- Περιορισμός ισχύος ή μετατροπές: ταιριάζουν με τα έγγραφα;
Σύγκριση με ανταγωνιστές
Παρόμοια μοντέλα
- Honda CB125R 125 cc · 11 kW · σέλα 816 mm
- KTM 125 Duke 125 cc · 11 kW · σέλα 800 mm
- Suzuki GSX-S125 125 cc · 11 kW · σέλα 785 mm
- Kawasaki Z125 125 cc · 10 kW · σέλα 815 mm
- Zontes ZT125-G1 125 cc · 11 kW · σέλα 795 mm
- Voge 125R 125 cc · 11 kW · σέλα 795 mm
- Zontes ZT125-U 124 cc · 11 kW · σέλα 790 mm
- QJ Motor SRK 125 S 125 cc · 11 kW · σέλα 790 mm
Συχνές ερωτήσεις
Είναι το μοντέλο Yamaha MT-125 συμβατό με δίπλωμα A2;
Ναι: τα 11 kW είναι μέσα στο όριο των 35 kW του διπλώματος A2. Το A2 απαιτεί επίσης λόγο ισχύος προς βάρος κάτω από 0,2 kW/kg, οπότε ελέγξτε αυτόν τον αριθμό στα έγγραφα του οχήματος που αγοράζετε.
Ποιο είναι το ύψος σέλας του μοντέλου Yamaha MT-125;
810 mm. Το αν πατάτε στο έδαφος εξαρτάται και από το πλάτος της σέλας: το εργαλείο αναζήτησης το εκτιμά από το ύψος σας και το εσωτερικό μήκος ποδιού σας.
Πόσο ζυγίζει το μοντέλο Yamaha MT-125;
142 kg (υγρό βάρος).
Τι κατανάλωση και αυτονομία έχει το μοντέλο Yamaha MT-125;
Περίπου 2,5 l/100 km. Με ρεζερβουάρ 10 l αυτό σημαίνει περίπου 350 km πριν ανάψει η ένδειξη ρεζέρβας.
Στοιχεία από κατασκευαστές και δοκιμές. Οι τιμές είναι εκτιμήσεις. Ελέγξτε το συγκεκριμένο όχημα πριν το αγοράσετε.